برخی از مراقبت های جامع دندانپزشکی برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی در بحران کوید 19 (کرونا) – قسمت دوم

مشکلات دهان و دندان رده 2 در دوران شبوع کوید 19

مشکلات دهان و دندان رده 2 نیز گاهی با درایت پزشک توسط خود بیمار قابل درمان موقت است. در مواقعی که دندان پر شده یا دندان شکسته ای باعث ایجاد حساسیت یا مشکل در خوردن غذا می شود، دندانپزشک ممکن است از بیمار بخواهد که به یک داروخانه محلی مراجعه کرده و یک کیت پر کردن موقت دندان را برای “خود درمانی” در خانه خریداری کند. خمیر خریداری شده نرم و چسبنده است که بیمار می تواند با انگشت تمیز به داخل حفره یا سوراخ جاگذاری کرده و حفره را بپوشاند. بعد از چند دقیقه با رعایت دستورالعمل عدم خوردن یا نوشیدن، خمیر به سختی بر حفره محکم می شود. این یک استراتژی مؤثر برای خود مدیریتی در شرایط بحران است. به علاوه، خمیر موقت دندان معمولاً برای چند هفته در محل خود باقی می ماند و با گذشت زمان از بین می رود.

 

مشکلات دهان و دندان رده 1 (اضطراری) در دوران شیوع کوید 19

برای بیماران رده 1 که در رده بندی با مشکلات فوری و یا اضطراری دندانپزشکی قرار می گیرند، مراجعه حضوری بیمار در دوران شیوع کروید 19 با تمهیدات و اقدامات محلی، اجتناب ناپذیر است.

شرایط اضطراری شامل موارد زیر است:

(1) تروما دندان

(2) خونریزی طولانی مدت یا شدید پس از کشیدن دندان

(3) تورم شدید، که بر تنفس یا قرنیه چشم تأثیر می گذارد.

(4) درد مداوم که با مسکن های قوی تسکین نمی یابد.

 

توجه به این نکته ضروری است که در طول بیماری، دامنه معالجه اضطراری دندانپزشک ممکن است از پر کردن دندان و مراقبت های ترمیمی به کشیدن دندان، کوچکتر و محدودتر شود. این امر در افراد دارای اختلالات خونریزی به دلیل مدیریت خطرات خونریزی، از اهمیت بالاتری برخوردار است. در مواقع اضطراری قبل از ملاقات مهم است بیمار اختلال خونریزی را به دندانپزشک اورژانس که ممکن است قبلاً او را ملاقات نکرده باشد اطلاع دهد.

همچنین بسیار مهم است که اگر بیمار به دلیل شرایط بحران کوید 19 به تیم های پزشکی و مراقبت مناسب دسترسی ندارد، برای کمک باید با سازمان های مرتبط ذی صلاح تماس گرفته و وضعیت خویش را اضطراری اعلام کند.

 

مراقبت های عمومی در دوران شیوع ویروس کوید 19

در نهایت، ممکن است در طول شیوع کوید 19 و حتی پس از پایان آن، دسترسی به دندانپزشکی برای ماه ها امکان پذیر نباشد. در این مدت لازم است که با مسواک زدن دو بار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید، بهداشت دهان و دندان تضمین شود. مصرف قند در وعده های غذایی به حداقل میزان کاهش یابد. از عاداتی که ممکن است باعث خالی شدن و شکستگی دندان ها شود مانند باز کردن اشیا با دندان اجتناب شود. همچنین لازم است از جویدن غذاهای چسبناک، و انجام فعالیتهای خطرناک مانند ورزشهای بدنی بدون محافظ دهان یا بازی و درگیرهای فیزیکی دوری شود.

در این زمان بسیار مهم است که عادات جدید جهت رعایت نکات بهداشتی در نظر گرفته شود. برای  مثال شستشوی دستان قبل و بعد از مسواک زدن، شستشوی برس مسواک در آب داغ پس از استفاده، استفاده از مسواک شخصی و در صورت ابتلا به کوید 19 تعویض مسواک پس از درمان کرونا.

 

 

گردآوری

عاطفه فریدون نیا

 

برخی از مراقبت های جامع دندانپزشکی برای افراد مبتلا به اختلالات خونریزی در بحران کوید 19 (کرونا) – قسمت اول

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
تلگرام
واتس‌اپ
فییسبوک
تویتر
لینکدین
پینترست
ایمیل
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *