آیا سلامتی دندان ها بر زیبایی چهره تاثیرگذار است؟

دهان شما نه تنها جایی برای نشاندن لبخند است، بلکه دریچه ای به سوی سلامتی کل بدن نیز هست. بنابراین سلامتی دندان ها و بهداشتی نگاه داشتن دهان هم باعث بهبود سلامتی بدن شده و هم شما را جوانتر و زیباتر نگاه می دارد.

دندان های تمیز، سفید و مرتب، شما را جوانتر نشان داده و دندان های رنگی، کج و معوج، کرم خورده و یا افتاده باعث پیرتر شدن چهره تان می شود.

ما در این مقاله سعی داریم تا در مورد تاثیر بیماری های دهان و دندان بر ظاهر و شکل صورت افراد با شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید:

تاثیر سلامت و زیبایی دندان ها بر روابط اجتماعی

اکثر شما با این نکته موافق هستید که ظاهر یک فرد می تواند تاثیر زیادی بر روی موفقیت حرفه ای او داشته باشد.

شیک پوشی، ظاهر مرتب و تمیز و اعتماد به نفس روش هایی آسان برای بالا رفتن از نردبان موفقیت هستند.

بنابراین می توان گفت که در هنگام مصاحبه های شغلی و یا ارائه های درسی و کاری و حتی گفت و گوهای دو نفره خصوصا با افرادی که با آن ها رودربایستی داریم، دهان فرد جلب توجه زیادی می کند، زیرا لبخندی زیبا همراه با دندان های سالم بسیار مهم است.

طبق تحقیقاتی که در آکادمی بهداشت دهان و دندان آمریکا انجام شده، لبخند زیبا باعث می شود که شخص باهوش تر، موفقتر و مرفه تر به نظر برسد.

بیماری های لثه، دشمن زیبایی

یکی از نکاتی که شاید برایتان جالب باشد، این است که به محض اینکه از زیبایی لبخند صحبت می شود، همگی به سفید و تمیز بودن دندان ها فکر می کنند، اما مسئله ای که شاید اهمیتش بیشتر از دندان ها باشد، لثه است، زیرا لثه ها هستند که وظیفه ثابت نگاه داشتن دندان ها را دارند و در صورتی که مشکلاتی از قبیل عفونت و انواع دیگر بیماری ها برای لثه ایجاد شود، دندان ها حسابی دچار مشکل شده و حتی ممکن است بیفتند.

عفونت و التهاب لثه زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها و باقی مانده غذاها وارد رگ های خونی اطراف دندان شوند.

درواقع التهاب، واکنش بدن به تهاجم باکتری هاست و اگر چندین مرتبه و به صورت پشت سر هم اتفاق بیفتند، ممکن است فرد را دچار التهاب و عفونت مزمن کند.

تاثیرات بیماری لثه بر روی دندان ها

بیماری های لثه از آنچه که فکر می کنید، بسیار رایج تر هستند. شاید فکر کنید که بیماری های لثه تنها بر روی بافت لثه تاثیر می گذارند، اما درواقع این بیماری بر روی ظاهر دندان ها، فک و حتی شکل کلی صورت نیز تاثیرگذار است.

هرچه که مدت زمان بیشتری از بیماری های لثه بگذرد و این بیماری درمان نشود، ظاهر صورت تغییرات بیشتری خواهد کرد.

سلامتی دندان و زیبایی چهرهشاید بهترین روش برای جلوگیری از این پدیده، آگاهی نسبت به نحوه تشخیص لثه های سالم و ناسالم باشد. لبخند سالم، لبخندی سرزنده و راحت است که لثه های صورتی یا مرجانی فرد در آن مشخص می شود و فاصله بین لثه ها و دندان ها نیز کم می باشد.

دندان ها لق و کج و معوج نیستند و به صورت مرتب و منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در غیر این صورت می توان به وجود بیماری لثه در فرد شک کرد. از انواع بیماری های لثه می توان به ورم و التهاب لثه، بیماری لثه خفیف و شدید اشاره کرد.

تاثیرات افتادن دندان ها بر روی زیبایی چهره

همانطور که گفتیم، بیماری لثه می تواند به مشکلاتی جدی از جمله افتادن دندان ها منجر شود. افتادن دندان ها نیز به شیوه خود بر روی شکل صورت و لبخند زیبای شما تاثیر می گذارند.

دندان ها به وسیله یک رباط به استخوان فک متصل می شوند که بافت استخوان را هنگام غذا خوردن و حرف زدن در جای خود نگاه می دارد. به همین دلیل افتادن دندان ها بر روی فک و در نتیجه صورت تاثیر می گذارد.

درواقع تحقیقات نشان می دهد که تا حدود 25 درصد از عرض برآمدگی استخوان فک افراد در سال اول افتادن دندان هایشان کاسته می شود و این مقدار در سال های بعدی به چهار میلی متر نیز می رسد.

افتادن دندان ها بر روی زاویه صورت، محل قرارگیری چانه، ظاهر لب و غبغب نیز تاثیر می گذارد.

اهمیت مراجعه به دندانپزشک جهت ویزیت های دوره ای

روش های پیشگیری از مشکلات دهان، دندان و لثه

از مهمترین و ساده ترین شیوه های حفظ سلامت دندان ها و حفظ لبخند زیبا، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور روزانه و نیز مراجعه منظم و هر شش ماه یک بار به دندانپزشک می باشد.

در بسیاری از موارد مصرف دهانشویه نیز می تواند به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک کند. با توجه به پیشرفت صنعت پزشکی، خمیردندان های مختلفی ساخته شده اند که برای افراد مختلف با ویژگی های جسمی و دندانی متفاوت مفید و موثر هستند.

شما می توانید با توجه به مشخصات موجود بر روی خمیردندان ها و نیز با مشورت دندانپزشکتان خمیردندان مناسب خود را انتخاب کنید.

از دیگر موارد پیشگیرانه در مقابل بیماری های دهان، دندان و لثه می توان به حذف یا کم کردن غذاهای شیرین و شیرین کننده های مصنوعی از برنامه غذایی، حذف غذاهای اسیدی مضر مانند نوشابه ها و آب میوه های غیر طبیعی، مسواک زدن زبان و آموزش حفظ بهداشت دهان و دندان به کودکان از همان سال های اولیه زندگی اشاره کرد.

منابع:

webmd.com

bizjournals.com

pittsburghdentalimplants.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
تلگرام
واتس‌اپ
فییسبوک
تویتر
لینکدین
پینترست
ایمیل
مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *