مجله آنلاین / بهداشت دهان و دندان

شهریور ۱۰, ۱۳۹۷

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که برای روزها، ماه ها یا حتی بیشتر در دهان خود احساس سوزش و درد میکنید؟ اگر پاسخ مثبت است شاید مشغول تجربه کردن سندرم سوزش دهان هستید. توصیه میکنیم این مطلب را مطالعه فرمایید:


در صورتی که هرگونه ناهنجاری اعم از سوزش، درد، زخم و ... را تجربه کردید بایستی به پزشک مراجعه نمایید. احساس سوزش در دهان، نشانه روشنی است که شما نیاز به کمک های بهداشتی دهان دارید. سندرم سوزش دهان ( BMS ) وضعیت دردناکی شناخته میشود که میتواند به شکل سوزش، تاول، مور مور شدن و بی حسی ادامه پیدا کند. همچنین میتواند موجب خشکی دهان و یا تغییر طعم دهان شود.


این درد و ناراحتی معمولا برای طولانی مدت ادامه میابد و عمدتا اثراتی را روی زبان ایجاد میکند. البته لب ها و سقف دهان نیز معمولا دچار آسیب میشوند. درد مرتبط با سندرم سوزش دهان میتواند برای چند ماه یا چندین سال طول بکشد. درد و سوزش ناشی از BMS برای برخی از بیماران ثابت است در حالی که این امکان وجود دارد که تعدادی از افراد مبتلا به این سندرم پس از خوردن و نوشیدن کمی دردشان تسکین یابد.تشخیص سندرم سوزش دهان


تشخیص سندرم سوزش دهان دشوار است و میبایست حتما با پزشک متخصص مشورت کرد. برای تشخیص BMS اغلب از آزمایش خون، آزمایش بزاق دهان، آزمایش های تشخیص آلرژی و تصویر برداری استفاده میکنند. اگر تمام نتایج نشان دهنده سندرم سوزش دهان باشد و هیچ اتفاق دیگری باعث درد و خشکی دهان نشده باشد، شما را BMS اولیه تشخیص داده و اگر یک مشکل اساسی مانند دیابت، آلرژی، عفونت و کمبود تغذیه موجب این خشکی و درد باشد، پزشک BMS را ثانویه تشخیص خواهد داد.


درمان BMS اغلب از فرد به فرد متفاوت است و از آنجایی که بسیار پیچیده است، عوامل زیادی باید در روند درمان کنترل شوند. پزشکی میتواند درد و خشکی دهان را کنترل کند که سابقه درمان این نوع بیماری را داشته باشد.چند نکته برای کاهش درد ناشی از سندرم سوزش دهان


چند نکته وجود دارد که میتواند درد و خشکی دهان را کاهش دهد تا بتوانید درمانی مفید و کارآمد برای این مشکل پیدا کنید:
  • نوشیدنی های خنک

  • جویدن آدامس

  • مکیدن یخ


منبع


توصیه میکنیم این مطلب را از دست ندهید:

تشخیص دیابت توسط دندانپزشک

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *