مجله آنلاین مریدنت / مسواک

تیر ۲۱, ۱۳۹۷

مسواکِ مناسب چه ویژگی هایی دارد؟


اینکه از میان انواع مختلف مسواکهایی که در شکل ها و اندازه های مختلف در بازار موجودند، کدامیک را بخریم می تواند موجب سردرگمی ما شود. در اینجا به نکاتی که در انتخاب مسواک باید به آنها توجه کرد اشاره می کنیم:


بیشتر متخصصین دندان بر این باور هستند که مسواکهای دارای موهای نرم برای زدودن پلاک و ذرات باقیمانده از دهان بهترین عملکرد را دارند. مسواکهای زبر موجب آسیب رساندن به بافت لثه می شوند.مسواکهای سرکوچک از این مزیت برخوردار هستندکه بهتر میتوانند به تمام نواحی دهان از جمله سطوح دور ازدسترس دندان ها ی عقب برسند.


 از میان انواع مسواکها با دسته های متفاوت (مانند دسته های دارای برجستگی و غیر لغزنده و یا دارای گلوگاه انعطاف پذیر)، شکل های مختلف سر (نوک تیز یا مستطیلی)، مدل های برس (موجدار، مسطح یا گنبدی شکل)، مسواکی را بردارید که راحت تر می توانید با آن کار کنید. بهترین مسواکها آنهایی هستند که با اندازه دهان شما همخوانی داشته و به آسانی به تمام نقاط دهان برسند.


برای بسیاری از افراد مسواکهای برقی جایگزین مناسبی محسوب می شوند چرا که مسواکهای برقی وظیفه پاک کردن دندان ها را بهتر انجام می دهند. به ویژه برای  افرادی که مسواک زدن برای آنها سخت است یا از ناراحتی های جسمی رنج می برند.چگونه مسواک بزنیم؟


مسواک زدن صحیح حداقل دو دقیقه طول خواهد کشید. درست شنیدید یعنی معادل 120 ثانیه !


اغلب افراد این زمان را رعایت نمی کنند. برای اینکه این مدت زمان را خوب حس کنید از یک تایمر استفاده کنید.


برای اینکه دندان ها را صحیح مسواک نمایید، آن را با حرکت کوتاه وبا ضربه ملایم بر روی سطوح دندان حرکت دهید. بر روی خط لثه، سطوح دور از دسترس دندان های عقب، بخشهای نزدیک پرکردگیها، تاج دندانها و بقیه ترمیمها توجه بیشتری اعمال کنید. برای پاک کردن کامل هر ناحیه به ترتیب زیر عمل کنید :
  • ابتدا سطوح خارجی دندانهای بالا و سپس دندان های پایین را مسواک بزنید .

  • سطوح داخلی دندان های بالا و سپس دندان های پایین را مسواک بزنید.

  • سطوح جونده را پاک کنید.

  • برای اینکه نفس خوشبوتری داشته باشید مسواک را به ملایمت بر روی سطح زبان بکشید.


مسواک را به موقع تعویض کنید

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه برای “انتخاب مسواک مناسب و روش صحیح مسواک زدن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در مجله آنلاینداغ‌ترین‌ها

تیر ۲۶, ۱۳۹۷

راهنمایی هایی جهت انتخاب خمیردندان مناسب

انواع زیادی خمیردندان وجود دارد که شما می توانید از بین آن ها انتخاب کنید با این حال هرکدام با توجه به نیاز شما هدف خاصی دارند. هرچند که هدف اصلی خمیر دندان تمیز کردن دندان ها می باشد اما هدف دومی هم وجود دارد که بین انواع خمیر دندان متفاوت است....


تیر ۲۱, ۱۳۹۷

مسواک بزنید و آن را به موقع تعویض کنید

چرا مسواک میزنیم؟ دلیل اصلی مسواک زدن برداشتن یک لایه مضر نامرئی از سطح دندان ولثه است که حتی بدون خوردن و آشامیدن نیز بوجود می آید. نام این لایه "پلاک"(plaque) است. پلاک مهمترین علت پوسیدگی دندان و بیماریهای لثه ای است. اگر دندانها و لثه های شما کاملا تمیز و بهداشتی باشد، پس...


تیر ۲۰, ۱۳۹۷

کلسیم ،راز یک لبخند با صلابت

محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بوستون و مرکز تحقیقات تغذیه دانشگاه توفس دریافتند که کلسیم و ویتامینD بر روی سلامتی دندان تاثیر میگذارد. پژوهشگر ارشد، دکتر الیزابت کرال میگوید، جدای این موضوع  که کلسیم و ویتامینD خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش میدهد، مطالعات نشان میدهد که این مکمل ها در حفظ...