راهنمای انتخاب بهترین دهانشویه متناسب با نیاز شما

بهترین دهان‌شویه کدام است؟ آیا دهانشویه‌ها هم مانند سایر اقلام بهداشتی، انواع مختلفی دارند؟ آیا می‌توان به‌راحتی و بدون تحقیق اقدام به خرید دهان‌شویه کرد؟ از اینها گذشته، بهترین نوع دهان‌شویه ایرانی کدام است؟

سؤالات فوق همگی جزء پرسش‌هایی هستند که در هنگام انتخاب و خرید دهان‌شویه ذهن ما را مشغول می‌کند. اما کجا می‌توان پاسخی برای آنها پیدا کرد؟ آیا مقایسه مندرجات روی بسته‌بندی دهان‌شویه‌ها برای انتخاب بهترین دهان‌شویه کفایت می‌کند؟ مسلم است که خیر. پس اگر به بحث بهداشت دهان و دندان علاقه دارید و دوست دارید بیشتر درباره دهان‌شویه‌ها بدانید، توصیه می‌کنیم چند دقیقه از وقت خود را در اختیار ما قرار دهید و با ما همراه شوید.

ویژگی و ترکیبات بهترین دهانشویه

دهانشویه‌ها از ترکیبات متعددی ساخته می‌شوند که هرکدام ویژگی‌هایی خاص خود را دارند، رایج‌ترین ترکیبات دهانشویه‌ها عبارتند از:

  1. مواد شوینده: دهانشویه‌ها حاوی مواد شوینده و پاک‌کننده محلول در آب هستند، این مواد با ناخالصی‌ها و میکروب‌های محیط دهان ترکیب شده و آنها را در خود حل می‌کنند. اکثر این مواد قادرند جرم‌های تشکیل شده روی سطح دندان‌ها را سست کنند. بنزوات سدیم و سدیم لوریل سولفات پرکاربردترین آنها به شمار می‌آیند.
  2. طعم‌دهنده‌ها: اکثر انواع دهان‌شویه‌ها حاوی طعم‌دهنده‌ها هستند که باعث خوشبو شدن و طعم‌دار کردن دهان‌شویه می‌شوند؛ آنها در عملکرد یا اثربخشی دهان‌شویه‌ها تأثیر چندانی ندارند.
  3. نگهدارنده‎‌ها: این مواد از رشد باکتری‌ها در داخل دهانشویه جلوگیری می‌کنند. بنزوات سدیم و متیل پارابن جزء رایج‌ترین انواع نگهدارنده‌های موجود در بهترین دهان‌شویه‌ها هستند. آنها نیز مانند طعم‌دهنده‌ها تأثیری بر عملکرد دهان‌شویه‌ها نمی‌گذارند.
  4. آب: آب نیز جزء مهمی از ساختار دهان‌شویه‌ها است و در اصل از آن برای حل کردن ترکیبات دهان‌شویه‌ها استفاده می‌شود.
  5. الکل: الکل جزء رایج‌ترین ترکیبات دهانشویه‌ها است. شاید تصور کنید الکل باکتری‌های مسبب بیماری‌های دهان و دندان را از بین می‌برد، اما این تصور اشتباه است؛ چراکه الکل موجود در دهان‌شویه‌ها فعال نیست. الکل در اصل برای انتشار سایر ترکیبات فعال دهان‌شویه‌ها مانند اسانس‌های روغنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً از دهانشویه‌های الکلی برای تازه کردن نفس و مبارزه با بیماری‌های لثه استفاده می‌شود.
  6. کلرهگزیدین: یک ماده ضد باکتری است که در برخی از دهان‌شویه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، این ماده قادر است با باکتری‌های مسبب بیماری‌های لثه مقابله کند اما تأثیری بر باکتری‌های مسبب بوی بد دهان ندارد.
  7. فلوراید: اکثر انواع دهان‌شویه‌ها فلورایدی هستند. مطالعات نشان می‌دهند که فلوراید بین ۵% تا ۵۰% می‌تواند باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها شود. بهتر است در کودکان کمتر از هفت سال از استفاده از دهانشویه‌های فلورایدی اجتناب شود، زیرا احتمال قورت دادن آنها توسط کودکان زیاد است. اما توجه داشته باشید حتی بهترین دهان‌شویه فلوراید نیز هرگز نمی‌تواند به‌تنهایی جایگزین مسواک زدن دندان‌ها شود و برای حفظ سلامت دندان‌ها، همچنان باید مسواک بزنید.
  8. آب اکسیژنه: این ماده به دلیل عملکرد شیمیایی اکسیدکننده، خواص ضد میکروبی گسترده‌ای دارد. استفاده از آن در غلظت‌های ۱% تا ۳% در مواد شوینده، از جمله دهان‌شویه‌ها بی‌خطر است. در ضمن گفته می‌شود که آب اکسیژنه دارای یک اثر سفیدکنندگی خفیف بوده و تا حدی باعث کاهش التهاب لثه‌ها می‌شود.
  9. اسانس‌های روغنی: برخی از بهترین دهان‌شویه‌های دندان حاوی اسانس‌های روغنی هستند، این اسانس‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی از جمله اثرات آنتی‌اکسیدانی، ضد میکروبی و ضد التهاب هستند. این اسانس‌ها در برخی از انواع دهانشویه‌ها در نقش یک طعم‌دهنده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسانس‌های نعنا، اوکالیپتوس، لیمو و میخک جزء رایج‌ترین آنها هستند.

معرفی بهترین دهان‌ شویه برای سلامت دهان و دندان

بهترین نوع دهانشویه کدام است

دهانشویه‌ها در اصل به سه دسته ضدعفونی کننده، ضد تجمع پلاکت و پیشگیری کننده تقسیم می‌شوند. اکثر دهانشویه‌ها تمامی این ویژگی‌ها را دارند. دهان‌شویه‌ها در هر دسته‌ای که قرار بگیرند، باز هم جزء مکمل‌های بهداشتی دهان و دندان محسوب شده و در هنگام استفاده به افراد احساس تازگی می‌بخشند. اصل مهم در هنگام استفاده از دهانشویه‌‍‌ها این است که هیچ دهان‌شویه‌ای نمی‌تواند در بلند مدت جایگزین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن شود.

بهترین دهان‌ شویه برای عفونت و التهاب لثه

دهان‌شویه‌های مناسب برای عفونت و التهاب لثه‌ها بیشتر کاربرد درمانی دارند و باعث از بین رفتن باکتری‌های مضری می‌شوند که مسبب التهاب یا بیماری‌های لثه هستند. فراموش نکنید که دهانشویه‌های مناسب برای رفع عفونت و التهاب لثه‌ها می‌توانند بعد از مدتی علائم اولیه بیماری‌های لثه مانند خونریزی، قرمزی و التهاب لثه‌ها را کاهش دهند. این دهانشویه‌ها قادرند زیر لثه‌ها را تمیز کنند، یعنی جایی که مسواک‌ها هرگز نمی‌توانند به آنجا دسترسی پیدا کنند.

بهترین دهانشویه برای بوی بد دهان

دهانشویه‌هایی که برای رفع بوی بد دهان مورد استفاده قرار می‌گیرند غالباً حاوی کلریت سدیم هستند؛ کلریت سدیم یک ماده اکسیژن‌رسان است که باکتری‌های مسبب بوی بد دهان را مورد هدف قرار داده و از بین می‌برد. بهتر است این دسته از دهانشویه‌ها فاقد الکل، مواد رنگی و طعم دهنده مصنوعی باشند، در این صورت بهتر می‌توان اثربخشی آنها را مورد ارزیابی قرار داد.

بهترین دهانشویه برای جرم و عفونت دندان

بهترین دهان‌شویه‌ دهان که با جرم و عفونت دندان‌ها مبارزه می‌کند، حاوی کلرهگزیدین با غلظت ۰.۲% است؛ این ماده جزء مواد ضدعفونی‌کننده‌ای است که استفاده از آن توسط دندان‌پزشکان برای بهداشت دهان و دندان توصیه می‌شود. این دهان‌شویه‌ها غالباً به‌عنوان یک مکمل بهداشتی کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند، در ضمن گاهاً جایگزین سایر روش‌های بهداشت دهان و دندان می‌شوند؛ به خصوص در مواردی که به دلایلی مثل جراحی دهان یا وضعیت خاص فرد، امکان مسواک زدن به صورت منظم وجود ندارد.

بهترین دهانشویه برای مصرف روزانه

بهترین دهان‌شویه‌های روزانه و به عبارتی دهان‌شویه‌هایی که برای مصرف روزانه مناسب هستند، باید فاقد الکل و عوامل سفیدکننده باشند. در عوض چنین دهان‌شویه‌هایی بهتر است حاوی دی اکسید کلر باشند، این ماده باکتری‌های دهان را از بین می‌برد و ترکیبات گوگردی عامل بوی بد دهان را اکسید می‌کند. معمولاً استفاده از دهانشویه‌ها به صورت روزانه و مستمر توصیه می‌شود، اما اگر احساس می‌کنید بو و مزه دهانشویه‌ها شما را اذیت می‌کند، بهتر است دهانشویه‌های فاقد رنگ و بو را انتخاب کنید، در این صورت احتمال عدم استفاده از دهانشویه کاهش می‌یابد.

بهترین دهانشویه سفید کننده، ضد پوسیدگی و ضد حساسیت

بهترین دهان‌شویه‌های سفیدکننده حاوی ۲% آب اکسیژنه هستند، از این رو قادرند لکه‌های سطحی دندان‌ها را از بین ببرند و آنها را سفید و درخشان کنند. در ضمن دهان‌شویه‌های سفیدکننده مانع از تشکیل لکه‌های جدید بر روی دندان‌ها می‌شوند، تنها باید توجه داشته باشید که بهتر است آنها را به همراه سایر محصولات سفیدکننده، از جمله خمیردندان‌های سفیدکننده مورد استفاده قرار دهید.

اما اگر دندان‌های حساسی دارید، باید از دهانشویه‌های فاقد الکل استفاده کنید. این دهان‌شویه‌ها مینا و عاج دندان شما را تقویت می‌کنند. در اصل فرسایش مینای دندان و در نتیجه از بین رفتن پوشش عاج دندان، جزء شایع‌ترین علل بروز حساسیت‌های دندانی است. دهان‌شویه‌های ضد حساسیت دارای فرمولاسیون خاصی هستند، آنها علاوه بر داشتن خاصیت پاک‌کنندگی ملایم، به دلیل داشتن فلوراید سدیم به تقویت مینای دندان شما کمک می‌کنند. در واقع می‌توان گفت که این دهان‎‌شویه‌ها علاوه بر اینکه ضد حساسیت هستند، جزء دهانشویه‌های ضد پوسیدگی نیز به شمار می‌آیند.

بهترین دهانشویه برای ایمپلنت و کامپوزیت

چنانچه ایمپلنت‌ها یا کامپوزیت‌ها به جزئی جدایی‌ناپذیر از دهان و دندان‌های شما تبدیل شده‌اند، باید توجه داشته باشید که مراقبت از آنها، به اندازه مراقبت از دندان‌های خود شما اهمیت دارد. در این صورت باید در هنگام انتخاب خمیردندان، مسواک و بهترین دهانشویه بسیار دقت کنید. شما نباید از دهانشویه‌های سفیدکننده یا حاوی الکل استفاده کنید؛ زیرا الکل باعث خشکی دهان می‌شود، از این رو در توانایی طبیعی بدن شما برای مبارزه با عفونت اختلال ایجاد می‌کند.

مریدنت، ارائه دهنده بهترین دهان‌شویه ایرانی

حال که با انواع دهانشویه‌ها و ساختار و ترکیبات آنها آشنا شده‌اید، باز هم به سؤال اول برمی‌گردیم، حال بهترین دهانشویه دندان کدام است؟ آیا دهان‌شویه‌های ایرانی نیز تمام این ویژگی‌ها و مزایا را دارند؟

با افتخار می‌توانیم بگوییم که بله، در حال حاضر بهترین دهان‌شویه دندان موجود در بازار از برندهای ایرانی هستند و مریدنت یکی از بهترین آنها است. برند مریدنت یکی از برندهای عضو گروه صنعتی خوش‌نام و معتبر پاکشو است. این برند از اواسط سال ۱۳۸۵ وارد بازار ایران شده و در زمینه تولید انواع خمیردندان، نخ دندان و دهانشویه فعالیت می‌کند. افتخار این شرکت این است که تمامی محصولات آن از نظر کیفی با رقبای خارجی خود رقابت می‌کنند، به‌علاوه محصولات این شرکت تحت بالاترین استانداردهای کیفی تولید می‌شوند.

دهانشویه‌های مریدنت جزء بهترین دهانشویه‌های موجود در بازار هستند؛ پس اگر به دنبال بهترین دهانشویه ایرانی باکیفیت بالا می‌گردید، می‌توانید با خیال راحت این برند را انتخاب کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
تلگرام
واتس‌اپ
فییسبوک
تویتر
لینکدین
پینترست
ایمیل
مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *