تحولات محصولات بهداشت دهان و دندان در آینده

دنیا در حال تغییر است آنهم با چنان سرعتی که دیگر ساز و کار بسیاری از امور را از دستمان خارج کرده است و گه گاه وقتی بخودمان می آییم متوجه می شویم که از این ماشین سرعت خیلی عقب مانده ایم. محصولات جدید و متنوع هر روز بازار را شگفت زده می کنند و مصرف کنندگان را با موج جدیدی از عرضه و تقاضا روبه رو می کند، علم با سرعتی باورنکردنی رشد می کند و  تکنولوژی های جدید در انواع زمینه ها خلق می شود.

در همین راستا داشتن نیم نگاهی به آنچه انتظار می رود در حوزه بهداشت دهان و دندان در آینده رخ دهد موضوعی است که با آگاهی فعلی ما از دانش و تکنولوژی روز دنیا قابل پیش بینی است و به اختصار در این مقاله به آن پرداخته شده است.

***

قطع به یقین یکی از اولین تعییراتی که در حوزه محصولات بهداشت دهان و دندان انتطار می رود که رخ دهد، حذف تیوپ های چند لایه خمیردندان ها خواهد بود، اتفاقی که به تازگی در حال انجام است و امید آن می رود تا در آینده، جامع تر و کاراتر  اجرایی گردد، حقیقت این است که تجزیه لوله های خمیردندان حدود 500 سال به طول می انجامد و این زمان  طولانی برای سلامت محیط زیست که بقای آن هر روز بیشتر و بیشتر توسط انسان دچار تهدید می شود عدد بسیار قابل توجهی است.

ایده کارامد دیگر که توسط برخی از شرکت ها به بازار عرضه شده است، بسته بندی مقادیر مورد نیاز خمیردندان برای یکبار مصرف در یک غلاف کوچک و بدون زباله است. این غلاف که از سلولز خوراکی گیاهی ساخته شده است در آب حل می شود و با مقدار توصیه شده خمیر دندان توسط دندانپزشکان مطابقت دارد.

 

برخی مقالات اینطور پیش بینی می کنند که در آینده احتمالا با طعم ها بسیار پیچیده تری در خمیردندان ها روبه رو خواهیم شد. طعم هایی که چشم اندازی را به روی مصرف کننده باز میکند که امروزه فکر کردن به آن هم شاید عجیب باشد، مثلا می توانند دقیقاً طعم هایی مانند غذاها و دسرهای مورد علاقه ما باشند و استفاده از آنها جدابتر و مطلوب تر از قبل شود.

 

 همچنین این انتظار دور از ذهن نیست که مواد افزودنی جدید و قوی تری جایگزین فلوراید و پاک کننده ها در خمیردندان ها شوند و ویژگی ضد پوسیدگی و پاک کنندگی خمیردندان ها افزایش قابل توجهی یابد. ساینده های خمیردندان ها دستخوش انقلابی موثر خواهد شد و با این تغییرات انتظاری منطقی خواهد بود که زمان مورد نیاز برای مسواک زدن، کاهش چشمگیری یابد و خمیر دندان ها بتوانند در کسری از زمان، خدمات بیشتری بر روی دندان های افراد انجام دهند. این امر قطعا باعث خواهد شد تا بهداشت و دهان در دنیا پرش قابل ملاحظه ای از خود نشان دهد.

 

استفاده گسترده تر از محصولات پروبیوتیک تحول دیگری است که قطعا با رشد علوم زیستی می بایست منتظر آن باشیم. خمیردندان ها و مسواک های حاوی پروبیوتیک ها قطعا ما را در اینده شگفت زده خواهند کرد. تحقیقات، تاثیر مثبت پروبیوتیک ها را بر سلامت دهان و دندان، پیشگیری از بیماری لثه، کاهش خونریزی لثه، پیشگیری از پوسیدگی دندان و رفع بوی بد دهان به دلیل از بین بردن باکتری های مضر دهان ثابت کرده اند.

 

نانوتکنولوژی، نوآوری جدید دیگری ست که روز به روز حضور خود را در ابعاد گوناگون تمامی حوزه ها پررنگ می کند. انتظار می رود با ورود نانو مقیاس ها به حوزه محصولات بهداشتی ویژگی های جدیدی از هریک از اجزای سازنده خمیردندان ها را شاهد باشیم، اجزای سازنده شامل ساینده ها در ابعاد نانو تا انواع رنگ دانه ها و مواد ترمیم کننده و التیام دهنده روی دیگری از توانمندی مواد شیمیاییی را به ما نشان خواهند داد.

 

 

مسواک های سه بعدی و مسواک های هوشمند یکی دیگر از گزینه هایی است که آینده بطور گسترده ای در انتظار آن باید باشد. این مسواک های هوشمند به راحتی زمان پاکسازی دندان ها را کاهش چشمگیری خواهند داد و با دارا بودن زمان سنج، نور UV، خشک کن، استریل کننده و انواع سنسورها و … از میزان پاک سازی سطح دندان و در صد ترکیبات باقی مانده در فضای بین دندانی به کاربر اطلاعات مفیدی خواهد داد. احتمال می رود آنها از میزان آسیب دیدگی و پوسیدگی های دندان ها نیز بتوانند اطلاعات دقیقی به کاربر بدهند و زمان موثر جهت چک آپ را به صورت هشدار به مصرف کنند اطلاع دهند.

 

در نهایت انتظار می رود با رشد هم راستای مسواک ها و خمیردندان ها، درصد رشد پوسیدگی دندان ها به مراتب در جوامع بشری کاهش یافته و نیاز به ترمیم های تهاجمی از قبیل اقدامات دندانپزشکی به مراتب کاهش یابد اگرچه همپای رشد محصولات بهداشتی، علوم دندانپزشکی و مواد دندانی نیز با سرعت روز افزونی رشد خواهد کرد و استفاده از میکرو رباتهای هوشمند عملیات دندانپزشکی را از این شکل سنتی خارج کرده و کابوس دندانپزشکی را به تجربه ای دلچسب بدل خواهد کرد، اما تا آن روز موعد، دیگربار و دیگربار بر این توصیه تاکید باید کرد که دندان های خود را حداقل روزی دو بار و هربار به مدت 2 دقیقه با خمیردندان های با کیفیت بشویید، از نخ دندان حتما استفاده کنید و چک آپ شش ماهه دندان هایتان را در برنامه خود قرار دهید.

 

گردآوری

فاطمه شهابی

کارشناس واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو در بخش اورال کر

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
تلگرام
واتس‌اپ
فییسبوک
تویتر
لینکدین
پینترست
ایمیل
مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *