مجله آنلاین / مراجعه به دندانپزشک

مرداد ۲۱, ۱۳۹۷

عوامل ایجاد آبسه دندان و آبسه لثه کدامند؟

چه نیروهایی در کنار هم موجب آبسه دندان و لثه، این عفونت فلج کننده میشوند؟

دو عامل اصلی می تواند موجب آبسه دندان و لثه شود. اولین (و رایج ترین) علت آن پوسیدگی شدید دندان است. این پوسیدگی تقریبا همیشه با یک رژیم غذایی نامناسب، شامل مقادیر زیادی شکر، غذاهای فراوری شده و کربوهیدرات های پالایش شده می باشد.

دومین دلیل  آبسه، ضربه فیزیکی به دندان می باشد. اگر ضربه به دندان بخورد و در نتیجه بشکند یا ترک بردارد، در معرض عفونت قرار می گیرد.

پوسیدگی درمان نشده، ترک یا شکستگی دندان می تواند در  را برای ورود باکتری به پالپ دندان، که مرکز دندان است، بگشاید. پالپ شامل تمام اجزای حیاتی دندان، مانند رگ های خونی و اعصاب است.

زمانی که باکتری به درون پالپ دندان راه بیابد منجر به تورم، التهاب و چرک می شود. این امر موجب می شود به دندان فشار بیاید، به همین دلیل است که شما درد شدیدی حس می کنید. زمانی که آبسه را تخلیه می کنید، درد تقریبا همان لحظه از بین می رود. با این حال از بین رفتن درد به معنای رهایی شما نیست. عفونت همچنان پابرجاست و باید درمان شود.

آبسه چگونه درمان می شود؟

نمی دانید هنگام مراجعه به دندانپزشک برای درمان عفونت باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟

ایتدا دندانپزشک دندان را به صورت فیزیکی معاینه می کند. دندان دارای آبسه معمولا با لثه قرمز و متورم همراه است. ممکن است کمی درد داشته باشید اما خبر خوب این که درد شما تقریبا رو به پایان است.

معمولا دندانپزشک از دندان شما عکس برداری با اشعه ایکس هم انجام می دهد تا استخوان ریشه دندان شما را چک کند، چرا که معمولا هنگام بروز آبسه بخشی از استخوان سر ریشه دندان از بین می رود.

هدف اصلی دندانپزشک، درمان آبسه دندان و از بین بردن عفونت و پیشگیری از کشیدن دندان می باشد.

احتمالا دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند تا با عفونت مبارزه کند. برای درمان درد هم معمولا مسکن های مختلفی با توجه به میزان درد تجویز خواهد شد.

آیا می توان صبر کرد تا آبسه دندان و لثه خودبه خود درمان شود؟

شاید شما با خود کلنجار بروید که آیا می توانید صبر کنید تا آبسه خودبه خود درمان شود یا خیر؟

آخرین کاری که شما می خواهید انجام دهید صبر کردن است. درد عفونت شما ممکن است آرام شود ولی دلیل آن از بین رفتن عفونت نیست بلکه دلیل آن از بین رفتن ریشه دندان است. این امر جلوی عفونت را نمی گیرد. حتی بدون درد هم عفونت گسترش می یابد و با اینکار بافت های اطراف خود را نیز از بین می برد و در نهایت منجر به مشکلات بزرگتری می شود.

با شروع درد از قرص هایی مانند ادویل برای آرام شدن درد استفاده کنید و حتما در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید تا درمان اصلی و مصرف آنتی بیوتیک را شروع کنید.

فراموش نکنید که آبسه به صورت خود به خود درمان نمی شود و عفونت گسترش می یابد و آسیب های جدی به دندان و لثه های شما وارد می کند.

در مورد آبسه دندان و آبسه لثه چقدر می دانید؟ (قسمت اول)

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 دیدگاه برای “در مورد آبسه دندان و آبسه لثه چقدر می دانید؟ (قسمت دوم)”