مجله آنلاین / مراجعه به دندانپزشک

تیر ۵, ۱۳۹۹

راهنمای دندانپزشکی ایمپلنت: جراحی و پروتز (قسمت اول)

ایمپلنت های نوع 1، 2، 3 و 4

ایمپلنت نوع 1

در ایمپلنت نوع 1، استخراج و قرار دادن ایمپلنت در محل هم زمان با رویه جراحی انجام می شود و در نتیجه زمان درمان کاهش می یابد. از لحاظ میزان بقا و ماندگاری ایمپلنت، ایمپلنت فوری با ایمپلنت با تأخیر، شرایط مشابه را نشان می دهد اما آنچه نمی توان کنترل کرد تغییر وضع استخوان بعد از کشیدن دندان در ایمپلنت با تاخیر است. در حقیقت ایمپلنت فوری امکان ثبات کاشت اولیه و قرار دادن ایمپلنت ترمیمی در زمان مناسب را فراهم می کند. باید در نظر داشت که نتیجه کار می تواند به افزایش خطر پس رفت لثه وابسته باشد.

به همین دلیل مهم، در ایمپلنت فوری ریسک های زیبایی شناسی مانند جایگزینی فک پایین دندانهای آسیای کوچک یا دندانهای پرمولر به حداقل می رسد.

   

ایمپلنت نوع 2

تکنیک به کار رفته در ایمپلنت نوع 2 رایج ترین نوع از نظر زیبایی شناسی است. در این نوع کاشت حجم مضاعف بافت نرم کار دست جراحی را تسهیل می کند و امکان در نظر گرفتن فاکتورهای زیبایی شناسی در بافت نرم را تقویت می کند. این روش همچنین کمک می کند جراح برای آسیب شناسی محل ایمپلنت از طریق بازسازی استخوان اقدام کند.

 

تصویر 1 ایمپلنت نوع 2 با تکنیک GBR

 

ایمپلنت نوع 3

ایمپلنت نوع 3 باعث افزایش حجم اضافی بافت نرم موثر بر بسته شدن فلپ می شود و بطور جزئی در بهبود استخوانها در فرایند ثبات اولیه اثر گذار است. ایمپلنت نوع 3 برای کاشت دندانهای چند ریشه ای در نظر گرفته می شود.

 

تصویر 2 ایمپلنت نوع 2 کانتور بافت نرم بهبود یافته متمرکز بر زیبایی شناسی

با قرار دادن UR3 با استفاده از تکنیک همزمان GBR

   

ایمپلنت نوع 4

ویژگی ایمپلنت نوع 4، بافت نرم حجیم و مضاعف لثه و بهبودی استخوان ها است. اما در نتیجه محدود کردن حجم استخوان برای جاگیری ایمپلنت، امکان افزایش جذب استخوان زیاد است. ایمپلنت نوع 4 بیشتر در موارد آسیب شناسی در نظر گرفته شود.

 

تصوبر 3 تاج تمام سرامیکی، پشتیبانی شده توسط جفت زیرکونیوم در جایگاه UL3

جدول 1 طبقه بندی و اصطلاحات توصیفی زمان قرار دادن ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

طبقه بندی ایمپلنتاصطلاحات توصیفینتیجه بالینی مورد نظر
نوع 1کاشت فوریبا سوکت استخراج بدون ترمیم استخوان یا بافت نرم
نوع 2کاشت زودهنگام با بافت نرم (طول درمان معمول 4 تا 8 هفته)فضای خالی بعد از استخراج با بافت های نرم بهبود یافته اما بدون بهبود قابل توجه در استخوان
نوع 3کاشت زودهنگام با ترمیم استخوان جزئی (طول درملن معمول 12 تا 16 هفته ای)فضای خالی بعد از استخراج با بافت های نرم بهبود یافته و بهبود قابل توجه در استخوان
نوع 4کاشت با تاخیر(با بیش از 6 ماه  دوره بهبودی)سوکت کاملا ترمیم یافته
 

منبع

Dental Update No.6

    گردآوری

عاطفه فریدون نیا، واحد توسعه برند گروه صنعتی پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *